امروز شنبه, 23 آذر 1398 - Sat 12 14 2019
گات ها؛ سروده های اشوزرتشت اسپنتمان:
" اندیشه نیک * گفتارنیک * کردارنیک "
اشویی بهترین است. اشویی خوشبختی است. خوشبختی از آن کسی است که خواستار بهترین اشویی باشد.
راه در جهان یکی است و آن راه راستی(اشویی) است.
 

 

 

 

 

 

 

ديدار نمايندگان اقليت‌هاي ديني در مجلس با رییس جمهوری ایران

حسن روحاني؛ ريیس‌جمهوري ايران:

 

«مشکلات با همت آحاد ملت ایران پشت سر گذاشته خواهد شد و در این مسیر هیچ فرقی بین مسلمانان و اقلیت‌های دینی ایران وجود ندارد.»

 

روز دوشنبه 20 آبان ماه 1392، نمايندگان ايرانيان غيرمسلمان با دكتر حسن روحاني رياست جمهوری ايران ديدار و در زمینه مسایل و موضوعات گوناگون گفتمان نمودند.

در اين ديدار اسفنديار اختياري؛ نماينده‌ي زرتشتیان، روبرت بگلريان؛ نماينده‌ي ارامنه‌ي جنوب، كارن خانلري؛ نماينده‌ي ارامنه‌ي شمال و سيامك مره‌صدق؛ نماينده‌ي كليميان ایران در مجلس شورای اسلامی، باشنده بودند.

در اين ديدار دكتر اسفنديار اختياري؛ نماینده ایرانیان زرتشتی در مجلس شورای اسلامی ضمن شادباش به دكتر حسن روحاني به مناسبت برگزیده­شدن ایشان به عنوان رياستِ جمهوری ايران در انتخابات پرشکوه ملت، از ایشان خواستند تا در جهت تحقق دیدگاه­های انتخاباتی خود در مورد امور اقلیت­های دینی ایران، گام موثری بردارند.

رئيس كميته پژوهش و فناوري مجلس در ادامه با بازگو نمودن سخنان دكتر روحاني در مراسم توديع وزيركشور، به نقل از سخنان ایشان گفت: «استفاده از ظرفيت تخصصی ايرانيان غيرمسلمان در مديريت كلان كشور فقط به اين معنا نيست كه مشاوري به عنوان مشاور امور اقليت­ها درهر دستگاهي انتصاب پيدا كرده و دراين پست شايد از ايرانيان غيرمسلمان استفاده شود. بلكه مفهوم آن بايد اين باشد كه اگر فردي غيرمسلمان داراي تخصصي بوده كه مي تواند يك پست مديريت ارشد و كلان را به ايشان سپرد بايد اين عمل انجام شود تا بتوان از تخصص ايشان به عنوان يك ايراني دلسوز در پيشرفت كشور استفاده كرد و نبايد بدليل اقليت ديني بودن اين فرد، مانع اين حركت بزرگ شد. بعبارت بهتر رفع اين مشكل تاثير مستقيم بر روي پيشرفت كشور خواهد داشت.»

نماينده ايرانيان زرتشتي با تشریح قانون 881 مكرر قانون مدني و اعمال نظرهاي غيرقانوني در استخدام ايرانيان غيرمسلمان و تاثير منفي آن بر روي خانواده­ها، خواستار حقوق یکسان برای همه ادیان ایرانی شد و تاكيد نمود: «اينگونه مواد قانوني در دنيای كنوني، هيچگونه تاثيري بر انتخاب عقيده نداشته و تنها مورد سوء­استفاده برخي سودجويان به نام دين قرار مي­گیرد.» ايشان از رياست محترم جمهورخواستند تا با پيگيري و پشتيباني از طرحي كه بدين­منظور توسط نمايندگان ايرانيان غيرمسلمان در مجلس مطرح است، اين ماده قانوني مدني را اصلاح نمایند.
دكتر اسفنديار اختياري در پایان با اشاره به حق قانوني شهروندي، خواستار اجرايي­شدن آشکار و بر پايه انسان دوستی اين حق قانوني شد تا برخي مشكلات بوجود آمده رفع گردد.

دكتر حسن روحانی؛ رییس‌جمهور ایران اشاره نمود: بر اساس قانون اساسی، اقلیت­های دینی در مجلس شورای اسلامی نماینده دارند و در سرنوشت خود و کشورشان دخالت داشته و نقشی تعیین­کننده ایفا می­کنند، افزود: «دولت تدبیر و امید همانطور که در پیشتر اعلام نموده است، به حقوق شهروندی معتقد و پایبند بوده و به دنبال تدوین منشور حقوق شهروندی است.»


© تمامی حقـوق این تارنما متعلق به سازمان جوانان زرتشتی تهران می باشد.
مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای این دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از این قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .