امروز شنبه, 23 آذر 1398 - Sat 12 14 2019
گات ها؛ سروده های اشوزرتشت اسپنتمان:
" اندیشه نیک * گفتارنیک * کردارنیک "
اشویی بهترین است. اشویی خوشبختی است. خوشبختی از آن کسی است که خواستار بهترین اشویی باشد.
راه در جهان یکی است و آن راه راستی(اشویی) است.
 

 

 

 

 

 

 

بیست و هشتمین کارگروه دینی برگزار شد

بیست و هشتمین نشست کارگروه دینی سراسر کشور، آدینه 14 شهریورماه 93 در سازمان فروهر(دبیرخانه کارگروه دینی) برگزار شد. در این نشست، نمایندگان انجمن‌ها و نهادهای برگزارکننده کلاس‌‌های دینی سراسر کشور باشنده بودند و درباره چگونگی برگزاری کلاس‌های دینی در آغاز سال تحصیلی پیش رو هم‌اندیشی و تصمیم‌گیری نمودند.

این نشست در ابتدا با نیایش گروهی و کشتی نو کردن هموندان کارگروه،  آغاز به کار نمود.
پس از آن نمایندگان انجمن های زرتشتی سراسر کشور گزارشی از نام نویسی دانش آموزان برای سال تحصیلی جدید ارائه نمودند. نخستین تصمیم‌گیری این نشست، الزامی کردن کشتی نو کردن، در هر جلسه کلاس دینی در سراسر کشور و در همه واحدهای آموزشی بود. بر این اساس مصوب شد  پانزده دقیقه از هر جلسه کلاس آموزش اوستا، به نیایش گروهی و تمرین کشتی نو کردن اختصاص یابد. این تصمیم با هدف نهادینه‌سازی سنت کشتی نو کردن در میان دانش‌آموزان و آماده‌سازی برای سدره‌پوشی گروهی در پایان سال پنجم دبستان، گرفته شد.

در ادامه، روند آماده‌سازی کتاب‌های درسی دینی(دین‌آموز) و آموزش اوستا و خط دین‌دبیره برای دوره دبستان بررسی شد. هموندان از تلاش های موبد مهربان پولادی برای آماده‌سازی نسخه آوانویسی شده و معنای اوستای بایسته ویژه دانش‌آموزان از سوی انجمن موبدان و تحویل آن به کارگروه دینی سپاسگزاری نمودند و مصوب شد همه معناهای اوستاهای به کار رفته در کتاب‌های آموزشی از این متن برداشت شود.
همچنین از آغاز مهرماه، کتاب آموزش اوستای سه سال نخست دبستان و کتاب درسی دینی(دین‌آموز) چهار سال نخست دبستان در اختیار دانش‌آموزان قرار خواهد گرفت. گفتنی است هم در کتاب‌های درسی و هم در کتاب‌های آموزش اوستا، کتاب کار حذف شده است و در مجموع تنها 2 کتاب در اختیار دانش‌آموزان قرار خواهد گرفت. نسخه‌های کنونی پس از دو سال آموزش و اعمال ویرایش‌ها و پیشنهادهای ارایه‌شده از سوی آموزگاران، انجمن موبدان و صاحب‌نظران آماده شده است و در سال تحصیلی پیش رو نیز همچنان دیدگاه‌های وارده گردآوری و بررسی خواهد شد.
همچنین برنامه پیش رو برای نگارش کتاب‌های سال آینده نیز بررسی شد. در سال آینده، کتاب آموزش اوستای سال چهارم آماده خواهد شد و در آن آموزش خط دین‌دبیره تکمیل خواهد شد. همچنین کتاب دین‌آموز سال پنجم دبستان نیز در سال آینده آماده می‌شود.
در آغاز سال تحصیلی جدید، به همه پسرها و دخترهای دانش‌آموز دوره دبستان، یک کلاه و یا شال سفید اهدا می‌شود. این دهش فرهنگی با هدف حفظ سنت‌ها و آیین‌های دینی و نهادینه‌سازی نظم فردی و هماهنگی گروهی انجام خواهد شد.

 

 


© تمامی حقـوق این تارنما متعلق به سازمان جوانان زرتشتی تهران می باشد.
مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای این دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از این قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .